<

MEKANİK TESİSAT

Temiz Su;

Temiz su tesisatı sayaçtan veya bağımsız sistemlerden suyun kaynağından başlayarak kullanma yerlerine kadar olan temiz su donanımları ve aygıtlarını içerir. Temiz su ana başlık olarak ikiye ayrılır;

  • * Soğuk su tesisatı
  • * Sıcak su tesisatı

Bu bölümde suyun depolanmasından basınçlandırılmasına, yumuşatılmasına ve tesisattaki ses yalıtımı kadar detaylı olarak projelendirilip uygulaması gereken bir işlemdir.

Pis Su;

Duştan, küvetten, lavabodan, mutfaktan, bulaşık ve çamaşır makinesinden gelen az kirlenmiş suya “Gri Su” denir. Kısaca evsel atık suyun %50 %80’ini oluşturur. Gri suyu toplayarak, kullanım suyu olacak kalitede arıtıp, tekrar kullanılmasını sağlayan sistemlere; atık su geri kazanım sistemleri denir. Bu sistemlere uygun altyapı tesisatları ile çevreci sistemler ile geleceğimize sahip çıkmış oluruz.

Gürültü, ev ortamında asla istenmeyen, rahatsız edici bir olgudur. Gecenin bir anı, bir sifonun çağlayarak çıkardığı su sesi, uykunuzun en derin yerinde sizi huzursuz edecek ve bu da doğal olarak günlük yaşamınıza yansıyacaktır. Oysa, günün telaşından ve stresinden uzaklaşmak için evinizde her zaman sessizlik ve konfor hüküm sürmelidir.

Atık su sistemlerinde gürültü, hava sesi ve kütle sesi olmak üzere iki bileşenden meydana gelir. Borularda ve ek parçalarda özel geliştirilmiş, ses sönümleyici dolgu maddelerinin kullanılmasıyla hava sesi azaltılır. Patentli, üstün sönümleme sağlayan sabitleme tekniği ile de kütle sesinin tesisat duvarına aktarımı en aza indirgenir.