<

İKLİMLENDİRME

VRF SİSTEMİ

Degişken Debili Soğutucu Akışkan anlamında kullanılan “VRF” (Variable Refrigerant Flow) kısaltması, burada tanıtmaya çalışacağımız sistemin genel adı olarak kabul edilmektedir. Sistemin elemanlarını üreten çesitli firmalar “VRF” yerine kendi markalarını çağrıştıran başka kısaltmalar da kullanmaktadırlar. VRF, bir dış üniteye tek bir boru hattı vasıtasıyla değişik tip ve kapasitelerde çok sayıda (genellikle beşten fazla) iç ünitenin bağlanabildiği, ısıtma-soğutma veya sadece soğutma ve ilave olarak gerekirse havalandırma yapabilen direkt ekspansiyonlu merkezi iklimlendirme sistemidir. Genel olarak bina dışına yerleştirilen kondenser ve iç ünitelerden gelen kapasite talebine göre dış ünite kapasitesini ayarlayan kompresörleri içeren bir dış ünite grubu; bina içinde buna bağlı çok sayıda ve çesitli tiplerde iç üniteler; sıvı veya gaz halindeki soğutucu akışkanın nakli için bakır borular ve bunların bağlantı elemanları; gaz debisini ayarlayan soğutucu akışkan kontrol valfleri ve merkezi otomasyona da bağlabilen hassas otomatik kontrol sisteminden oluşmaktadır. Oteller, hastaneler, okullar, yatakhaneler, apartman daireleri ve villalar, ofis binaları, sosyal tesisler, çok katlı akıllı binalar ve benzerlerinde kullanılabilen VRF iklimlendirme sisteminde son gelişmelerle birlikte tek dış ünite kapasitesi 145 KW’ın, maksimum iç ünite kapasitesi ise seçilen tipe de bağlı olarak 20 KW’ın üstüne kadar yükseltilebilmiştir. VRF sistemlerinin hava soğutmalı olanları yaygındır ve bunlar -20°C’ye kadar düşük dış sıcaklıklarda ısıtma, +50°C’ye kadar yüksek dış sıcaklıklarda soğutma yapabilmektedirler. Hava sogutmalıların yanısıra, yeni gelistirilen toprak kaynaklı da dahil su soğutmalı sistemler kullanıma sunulmuştur.

MULTİ SİSTEM

Multi Sistem tek bir dış üniteye birden çok iç ünitenin bağlandığı sistemdir. Bu sistemde iç ünite sayısı kadar bakır boru hattı çekilir. Tek bir dış üniteye 2-3-4-5 adet iç ünitenin bağlanabildiği çözümler sunulmaktadır. Bağlanacak iç ünite sayısı ve kapasitesine göre dış ünitenin kapasitesi degismektedir.

HAVALANDIRMA

Havalandırma, kapalı bir alana doğal ya da mekanik yolla temiz hava akımı sağlanması. İçeri temiz hava girerken, buna eşdeğer hacimde, zararlı gazlarla, kokularla, tozlarla kirlenmiş ve ısınmıs hava dışarı atılır. Mekanik yolla havalandırma, kapalı bölmelere temiz hava emen ya da kirli havayı dışarı atan fanlarla yapılır. Isı ve rüzgâr gibi etkilere bağlı olmayan mekanik havalandırma, kolayca denetlenebilir, bu nedenle de belirli bir hızda hava degişiminin zorunlu olduğu yerlerde yaygın olarak kullanılır.

ISI GERİ KAZANIM

Isı geri kazanım üniteleri, taze hava gereksinimi duyulan mahallerde enerji tasarrufu sağlamak amacı ile üretilen cihazlar olup, 500 m3 - 4.000 m3 hava debisi aralığında üretilmektedir. Isıtma - soğutma - klima yapılan ve taze hava gereksinimi duyulan alanlarda kullanırlar. Asma tavan arasına konulabilecek yükseklikte, kolaylıkla montaj ve bakım yapılabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Sessiz çalısan motora sahip, radyal fanlı, yüksek verimli recuperatörün, maximum ses yutumu ve ısı izolasyonu yapılmış tam sızdırmaz hücresi ile kompakt bir cihazdır.

FANCOİL

Fan coil sistemi esas olarak tamamen sulu bir sistemdir. Bir merkezde hazırlanan sıcak su ve soğutulmus su, bina içine dagıtılmıs fan coil cihazlarına dagıtılır. Sıcak su bir sıcak su kazanında, soguk su ise su sogutma grubunda (chiller) üretilir. Fancoil cihazları bir fan ve ısı geçis yüzeyi olarak serpantin içeren elemanlardır. Fan yardımı ile odadan alınıp, serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtılan veya soğutulan hava tekrar odaya üflenir. Serpantin içinden soğuk su geçiyorsa soğutma, sıcak su geçiyorsa ısıtma yapılır.

NEM ALMA - KONTROL SİSTEMLERİ

Nem Alma Santralleri kapalı havuz mahalleri ve nem alma ihtiyacının olduğu özel yerlerde rutubetin alınması için özel olarak tasarlanmıstır.

Havanın kuru veya nemli olması yaşam mahallerinde bir takım rahatsızlıklar meydana getirmektedir. Bu gibi durumlar da mahallerde nem kontrolü yapılması gerekmektedir.